Ziemniaki

ZIEMNIAKI Jeśli nie wiesz, co zrobić z przestrzenią ogrodową, a masz duże grządki lub pola, możesz zacząć uprawiać własne ziemniaki do przechowywania, które wystarczą ci na całą zimę.  Nie musisz …

Ziemniaki

Author článku: Dagmar Haladová

ZIEMNIAKI

Jeśli nie wiesz, co zrobić z przestrzenią ogrodową, a masz duże grządki lub pola, możesz zacząć uprawiać własne ziemniaki do przechowywania, które wystarczą ci na całą zimę. 

Nie musisz się jednak martwić, jeśli masz dużo miejsca w swoim ogrodzie, bo ziemniaki można uprawiać w pojemnikach. Trzeba tylko wybrać odpowiednią odmianę i odpowiednią metodę. W kolejnych wierszach podpowiemy, jak uprawiać ziemniaki w polu i w doniczkach, jakie odmiany wybrać oraz kiedy i jak zbierać ziemniaki.

Jak uprawiać ziemniaki

Ziemniak (Solanum tuberosum) jest wieloletnią rośliną z rodziny psiankowatych, do której należą między innymi pomidory, papryka i miechunka. Ziemniak jest jedną z najważniejszych upraw gospodarczych, mimo że cała roślina jest trująca, a jadalne są tylko podziemne bulwy. Bakłażan pochodzi z Ameryki Południowej i występuje naturalnie w Andach, Peru, Boliwii i Kolumbii.

Część nadziemna rośliny składa się z kanciastej łodygi z bogato rozgałęzionymi, powłóczystymi liśćmi. Na łodydze pojawiają się kwiaty, a owocem jest trująca jagoda. Pod ziemią znajduje się bogaty system korzeniowy, na którym wyrastają jadalne bulwy.

Pěstování brambor

Uprawa ziemniaków

Ziemniaki nadają się do łagodnego i wilgotnego klimatu półkuli północnej, jak np. w USA, Europie i części Rosji. Jednak idealne miejsca do uprawy ziemniaków to takie, w których nie zamarza przez cały okres wegetacji, ponieważ roślina ta nie toleruje mrozu, a bulwy po przemrożeniu są słabej jakości lub ulegają pogorszeniu. Optymalna temperatura ma zasadniczo kluczowe znaczenie dla udanej uprawy – przy sadzeniu i kiełkowaniu temperatura powinna wynosić około 6 °C. W okresie wegetacyjnym średnie temperatury w ciągu dnia powinny wynosić wtedy około 20 °C, a w nocy nie powinny spadać poniżej średnio 15 °C.

Roślina ta nie jest zbyt wymagająca co do rodzaju gleby. Ważne jest, aby gleba nie była zbytnio nasiąknięta wodą, w przeciwnym razie bulwy mogą zgnić. Z drugiej strony, niewilgotne, piaszczyste gleby są ubogie w składniki odżywcze, a bulwy są zwykle bardzo małe. Jeśli ziemniaki uprawiane są masowo i zbierane maszynowo, gleba nie powinna być też zbyt kamienista.

Przed sadzeniem należy pozwolić bulwom wykiełkować. Należy to zrobić już w lutym. Bulwy umieścić w pudełkach, oczkami do góry i przechowywać w wypełnionym światłem pomieszczeniu w temperaturze około 15°C. Po posadzeniu kiełki powinny być grube, zielone i wielkości około 2 centymetrów. Nigdy nie umieszczaj kiełków w ciemności, bo będą długie, jasne i słabej jakości.

Uprawa ziemniaków w grządce

Przed sadzeniem należy przygotować grządkę. Najczęściej robi się to jesienią. Teren musi być głęboko zaorany i oczyszczony z kamieni. Następnie należy przyorać do gleby obornik lub dojrzały kompost. Wiosną kontynuujemy przygotowanie rabaty – glebę należy podlać, a następnie wyrównać grabiami i rozbić duże grudki ziemi. W razie potrzeby można jeszcze zastosować nawozy na wiosnę i możemy przejść do sadzenia bulw (patrz poniżej).

W okresie wegetacji ważne jest odchwaszczanie rabaty oraz ochrona roślin przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami. Jeśli chodzi o chwasty, to opryski są zupełnie nieodpowiednie, więc musimy uciekać się do odchwaszczania rzędów ręcznie lub maszynowo.

Rozsiewanie trawy sprawdziło się również w przypadku małych gospodarstw. Nie dość, że chwasty nie mają bardzo dobrych warunków do wzrostu, to jeszcze dodatkową zaletą jest utrzymanie optymalnej wilgotności gleby, brak parcha glebowego, wykorzystanie ścinków traw i zaoszczędzenie pracy przy motyczeniu grządek.

Początkowy wzrost samej rośliny i późniejszy wzrost bulw można wspomóc białą włókniną. Stosuje się ją do przykrycia otworów do sadzenia, co powoduje ogrzanie gleby pod tkaniną nawet o 3°C. Nachodzenie na siebie jest zalecane przynajmniej w pierwszych tygodniach po posadzeniu, kiedy mogą jeszcze wystąpić przygruntowe przymrozki i popsuć siewki.

Rośliny nie wymagają zbyt wiele opieki w okresie wegetacji, ale niektórych zadań można uniknąć. Wspomniane wcześniej odchwaszczanie grządek jest typowe, podobnie jak wrzucanie kęp, które zaczynają się od wyrastających korzeni i bulw, zwalczanie szkodników i sporadyczne podlewanie. Jest to szczególnie ważne w okresie suszy, kiedy gleba jest odwodniona i zaczyna się tworzyć parch. Nigdy jednak nie należy podlewać roślin przez liście, gdyż istnieje ryzyko porażenia grzybami.

jak pěstovat brambory

Uprawa ziemniaków w doniczce

Jeśli nie masz dużego pola lub odpowiedniej grządki, nie rozpaczaj. Ziemniaki można również uprawiać w doniczkach i jest to nawet bardzo skuteczny sposób na ułatwienie zbiorów, ponieważ można je prowadzić w sposób ciągły, dzięki czemu zawsze ma się pod ręką świeże bulwy nowych ziemniaków. Donice można ustawić w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Oprócz specjalistycznych doniczek dostępne są również solidne worki, które posiadają „okienko” umożliwiające ciągły zbiór bulw.

Przed posadzeniem należy przygotować podłoże. Wyłóż dno doniczki lub torby niską warstwą obornika lub kompostu. Należy ją przykryć bardzo dobrej jakości, gliniastą i wilgotną ziemią, którą można wymieszać z niewielką ilością kompostu, gdyż w okresie wegetacji nie jest już wskazane nawożenie roślin.

Następnie sadzimy wykiełkowane bulwy w pojemnikach na głębokość 25-30 centymetrów. Jednocześnie rozstaw je w odległości około 20 centymetrów, aby nie konkurowały zbytnio w doniczce. Podlej dobrze doniczkę, a następnie podlewaj regularnie, biorąc pod uwagę aktualną temperaturę i pogodę. Dobrze jest ustawić donice tak, aby rośliny nie były często oblewane deszczem lub wystawione na działanie wiatru.

Jak sadzić ziemniaki

O przygotowaniu gleby mówiliśmy już w poprzednich akapitach, więc przejdźmy od razu do sadzenia. Ziemniaki sadzi się około połowy kwietnia, w zależności od pogody, przygotowania bulw i odmiany. W przygotowanej grządce wykonaj płytkie bruzdy w odległości około 70 centymetrów. Wykiełkowane bulwy umieszcza się następnie w bruzdach. Rozstawa powinna wynosić 25-30 centymetrów.

Po umieszczeniu wszystkich sadzonek w bruzdach, otaczająca gleba nad bruzdami jest wykorzystywana do tworzenia „bruzd”. Na wierzchu kopców usypać ziemię tak, aby bulwy miały najwyżej 15-20 centymetrów głębokości. Łóżko jest następnie podlewane i może być pokryte białą włókniną, ścinkami trawy lub po prostu pozostawione tak jak są, a chwasty usuwane regularnie.

jak zasadit brambory

Nawożenie ziemniaków

Ziemniaków nie nawozi się już w okresie wegetacji, dlatego ważne jest przygotowanie gleby przed sadzeniem. Jeśli uprawiamy w doniczce, jej dno wyłożymy obornikiem lub jego granulowaną alternatywą. Można również zastosować kompost, wymieszany z glebą. Na grządkach należy stosować ten sam rodzaj nawozu. W nich jednak obornik lub kompost stosuje się jesienią, aby gleba była dobrze odżywiona i gotowa na wiosnę. Nawozy bogate w azot można jeszcze zastosować na początku kwietnia, ale przy dobrej jakości oborniku lub kompoście i dobrze przygotowanej działce nie jest to konieczne.

Rozmnażanie ziemniaków

Rozmnażanie wegetatywne przez bulwy jest najskuteczniejszą i chyba jedyną metodą stosowaną przez ogrodników i hodowców. Jednak nie wszystkie bulwy ziemniaków nadają się do sadzenia – wystarczy kupić worek ładnych ziemniaków w supermarkecie i oczekiwać, że po posadzeniu będą rosły w ogrodzie. Bulwy powinny być zawsze opisane i zakwalifikowane jako sadzeniaki. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że sadzenie i uprawa zakończą się sukcesem, a na grządkach pojawi się dokładnie to, czego się oczekuje.

Jak zbierać ziemniaki

Termin zbioru ziemniaków to coś, czego nie da się ustalić z góry. Najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest wybrana odmiana. Ziemniaki mogą być bardzo wczesne, wczesne, średnio wczesne, półpóźne i późne, a to decyduje o tym, kiedy bulwy są gotowe do usunięcia z grządek. Powinniśmy też wziąć z nich kilka bulw i zobaczyć, jak duże i dojrzałe są, zanim zaczniemy zbierać całą uprawę.

W poniższej tabeli podano orientacyjny termin zbioru dla poszczególnych grup odmian:

 

Odmiana Czas zbioru
bardzo wczesne 90-110 dni po posadzeniu
wczesne 110-120 dni po posadzeniu
półwczesne 120-130 dni po posadzeniu
półpóźne 130-145 dni po posadzeniu
późne więcej niż 145 dni po posadzeniu

PORADA: Oczywiście ziemniaki po zbiorze powinny być przechowywane. Czy wiesz, które ziemniaki nadają się do krótkotrwałego, a które do długotrwałego przechowywania? I jak prawidłowo przechowywać bulwy? W tym artykule udzielimy Ci kilku rad.

odrůdy brambor

Ziemniaki

Biorąc pod uwagę popularność ziemniaka, który jest jedną z najważniejszych upraw ze wszystkich, nie dziwi fakt, że istnieje ogromna liczba odmian. Z tego powodu nie możemy ich wszystkich tutaj wymienić; powinniśmy jednak wiedzieć, że dzielą się one na kilka podstawowych grup w zależności od czasu zbioru, jak poniżej:

  • bardzo wcześne
  • wczesne
  • półwczesne
  • półpóźne
  • późne

Ten podział jest najważniejszy dla ogrodników i hodowców. Kucharze i gospodynie domowe z kolei interesują się tym, jakiego typu naparem jest dana odmiana. Podstawowe rodzaje zaparzania to:

  • typ A – twarde ziemniaki nadające się do sałatek lub jako gotowana przystawka
    Typ B – średnio jędrne bulwy o średnim miąższu, bardzo lekko mączyste, odpowiednie jako dodatek do dań; najczęściej spotykany typ
    typ C – bulwy miękkie, dość mączyste, o pulchnym miąższu. Nadaje się do zacierki, puree, ciasta ziemniaczanego lub zmiksowanych zup

Rodzaje ziemniaków

 

bardzo wczesne
  • ‘Rosara’ (typ AB, do przechowywania do połowy zimy)
  • ’Corina’ (typ B, możliwość przechowywania do wiosny)
  • ’Monika’ (typ B, bardzo wczesny zbiór, przechowywanie do stycznia)
  • ’Magda’ (typ B, bardziej odpowiedni do natychmiastowego przetworzenia)
rane
  • ‘’Larisa’ (typ B, wysoki plon, przechowywanie do kwietnia)
  • ’Adele’ (typ B, przechowywanie do wiosny)
  • ’Belana’ (typ AB do A, przechowywanie do stycznia)
półwczesne
  • ‘Ditta” (typ AB, łagodny maślany smak, możliwość przechowywania do wiosny)
  • ’Antonia’ (typ A, przechowywanie do kwietnia)
  • ’Rad Anna’ (typ AB, o czerwonej skórce, może być przechowywany do wiosny)
  • Princes
  • Agria
półpóźne i późne bardziej odpowiednie do uprawy przemysłowej

  • ’Jelly’ (typ B, długotrwałe przechowywanie)

 

Do czego wykorzystać ziemniaki

Ziemniaki są wykorzystywane głównie w przemyśle spożywczym. Podaje się, że nawet 75% ziemniaków w krajach rozwiniętych jest przetwarzanych przemysłowo (na różne półprodukty itp.). Jeśli chodzi o wykorzystanie ziemniaków uprawianych przemysłowo, ponad 50 % z nich przeznacza się do spożycia przez ludzi, 34 % karmi się nimi zwierzęta gospodarskie, 11 % wykorzystuje się jako sadzeniaki do dalszej uprawy, a pozostałe 3 % wykorzystuje się do produkcji spirytusu i skrobi.

Przezimowanie ziemniaków

Chociaż jest rośliną wieloletnią, ziemniak oberżynowy jest powszechnie uprawiany jako roślina jednoroczna, przy czym po zebraniu bulw wyrzuca się całą część nadziemną. Dlatego ziemniaki, które są wykorzystywane jako żywność lub pasza dla zwierząt, nie są pozostawiane w glebie przez zimę.

Zebrane bulwy można jednak przechowywać, aby były dostępne aż do wiosny. Ziemniaki należy przechowywać w szczelnych skrzynkach, oczyszczonych z ziemi, ale nie umytych. Temperatura w miejscu przechowywania nie powinna spaść o 1 °C i nie powinna przekroczyć 5 °C. Zbyt zimne ziemniaki tracą swój typowy smak i konsystencję, a w wyższych temperaturach zaczynają kiełkować i mogą stać się niezdatne do spożycia.

Ziemniaki w kuchni

W kuchniach całego świata ziemniaki zajmują niezastąpione miejsce. Najwięcej spożywa się ich w Ameryce i Europie, a najmniej w Azji, ale smak ziemniaków w każdej postaci zna każdy. Można je podawać chyba na milion sposobów, czy to gotowane, pieczone, smażone, smażone w głębokim tłuszczu, na słodko, jako pierogi, w zupie i moglibyśmy tak wymieniać dalej.

Paradoksalnie jednak nie jest to bardzo pożywna potrawa – wartości odżywcze mówią, że ta przystawka jest raczej potrawą sycącą. Mimo to, gdy ziemniak stał się znany, głód wśród biedniejszej części społeczeństwa został znacznie wyeliminowany.

Ale ziemniaki to nie tylko puste kalorie. Są one ważnym źródłem węglowodanów, czyli energii. Zawierają również niewielkie ilości białka roślinnego, kwas cytrynowy, różne minerały (najobficiej występuje potas) i niektóre witaminy.

brambory v kuchyni

Zupa ziemniaczana

Do najpopularniejszych czeskich zup należy niewątpliwie zupa ziemniaczana. Do jego przygotowania potrzebne będą:

  • 3 duże ziemniaki
  • 2 ząbki czosnku
  • cebula
  • warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, seler)
  • garść grzybów suszonych lub świeżych
  • smalec
  • świeża pietruszka
  • majeranek
  • 2 łyżki stołowe zwykłej mąki
  • sól, pieprz

Procedura przygotowania jest następująca. W rondlu rozgrzać smalec, podsmażyć cebulę, dodać drobno pokrojone warzywa korzeniowe (można też zetrzeć na grubej tarce), pokrojone w kostkę ziemniaki i grzyby. Wszystko krótko podsmażyć, oprószyć mąką, a następnie wlać litr wody lub wywaru z warzyw. Do zupy wcisnąć czosnek, doprawić solą i pieprzem i gotować aż ziemniaki będą miękkie. Przed zdjęciem zupy z pieca dodaj majeranek i pozwól jej się podgrzać.

Francuskie ziemniaki

Szklane naczynie do zapiekania posmarować smalcem. Następnie obieramy około kilograma ziemniaków i kroimy je w plasterki. Pokrój również 2 żółte lub czerwone cebule i zacznij układać oba składniki w naczyniu do pieczenia. Pomiędzy pierwszą i drugą warstwę włóż trochę kiełbasy lub mięsa – świetnie smakuje angielski boczek, ale możesz też użyć dobrze przyrządzonej karkówki lub nawet wędzonego udźca z szynki.

Następnie przykryj mięso lub kiełbasę kolejną warstwą ziemniaków i cebuli. Następnie w misce ubij dwa jajka z 200ml śmietanki do gotowania, solą, pieprzem i mieloną czerwoną papryką. Masę wylać na ziemniaki. Posypujemy je startym serem (może być eidam, gouda lub mozzarella) i wkładamy do piekarnika w temperaturze 180°C na około godzinę.

Knedle ziemniaczane (ciasto ziemniaczane)

Aby przygotować ciasto ziemniaczane, wystarczy kilogram ziemniaków (najlepiej gotowanych typu C), 2 jajka, 100 gramów kaszy manny dla dzieci, 100 gramów grubej mąki i łyżeczka soli. Najpierw umyj ziemniaki i ugotuj je z założoną skórką. Następnie pozostawić je do ostygnięcia, obrać i zetrzeć drobno na tarce do dużej miski. Do ziemniaków dodać jajka, kaszę manną, mąkę i sól. Jeśli ciasto nie jest wystarczająco zwarte, dodaj więcej semoliny lub mąki w zależności od potrzeb.

Wyrobione ciasto zawijamy w folię spożywczą i pozostawiamy na chwilę w lodówce. Następnie uformuj ją w klasyczne podłużne kluski, gnocchi lub pierogi wypełnione wędliną lub owocami.

Choroby i szkodniki

Ziemniaki są dość podatne na różne szkodniki i choroby. Całemu procesowi uprawy towarzyszy więc ochrona i monitorowanie rośliny pod kątem występowania infekcji. Co możemy spotkać podczas uprawy?

škůdci brambor

Choroby grzybowe i bakteryjne ziemniaków

  • zaraza ziemniaczana
  • Synchytrium endobioticum
  • zaraza ziemniaczana brązowa
  • dzwonkowatość ziemniaków
  • brązowa plamistość liści
  • rizoktonioza ziemniaka
  • parch zwykły

Szkodniki

  • stonka ziemniaczana
  • glodobera rostochiensis
  • mszyce
  • śliniki, pomrówki i ślimaki
  • sprężyki
  • rolnica zbożówka